Bless Me, Ultima (2013)

Bless Me, Ultima
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 46mins.
Genres Drama, Adaptation, Period
Keywords 1940s, brothers, childhood, coming-of-age, elderly, family, magic, medical, novel, religion, siblings, soldier, world war two, WWII
Status Released
US Release Date
  
  • Latino stars honoured at Imagen Awards
    By: WENN.com Aug 17, 2013

    Actress Monica Raymund saw off stiff competition from Selena Gomez and Once Upon A Time's Lana Parrilla to scoop a top prize at the 2013 Imagen Awards on Friday (16Aug13).

Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jerry Martinez Construction Foreman Labor Foreman 277 21000005
Dan Noah Construction Construction Buyer 120900 21000004
Jim Barth Construction Foreman Location Foreman 277 21000003
Arlen J Johnson Construction Foreman General Foreman 277 21000002
Sergio Murillo Plasterer n/a 121097 21000006
Kyle Caraway Construction Foreman Laborer 277 21000007
Ricardo Paiz Construction Foreman Laborer 277 21000010
Chad Kelly Construction Foreman Laborer 277 21000009
Matthew A Chavez Construction Foreman Laborer 277 21000008
Christopher David Windisch Construction Coordinator n/a 276 21000001
Joe Suffredini Animal Wrangler Owl Wrangler 120863 20000008
Leonard Clap Animal Wrangler Small Animal Wrangler 120863 20000002
Lisa Berry Animal Wrangler Small Animal Wrangler 120863 20000001
Noah Unterberger Stunt Player n/a 121025 19000010
Mike Chavez Animal Wrangler Livestock Wrangler 120863 20000003
Tom Berto Animal Wrangler Livestock Wrangler 120863 20000004
Trevor Fowler Animal Wrangler Owl Wrangler 120863 20000007
Jimmy Sanchez Animal Wrangler Livestock Wrangler 120863 20000006
Tim W Carroll Animal Wrangler Livestock Wrangler 120863 20000005
Robert Vigil Construction Foreman Laborer 277 21000011
Jesus M Ornelas Plasterer Plaster Foreman 121097 21000999
John Sullivan Visual Effects Supervisor n/a 249 23000006
Corine Hale Special Effects Assistant n/a 514 23000005
D Compton Brodhead Special Effects Assistant n/a 514 23000004
Margaret Johnson Special Effects Assistant n/a 514 23000003
Mark C Hansen Property Master n/a 120805 24000001
Trina Siopy Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Peter Tosti Stephenson Props Buyer Buyer 120926 24000005
David Dorn Assistant Props n/a 120904 24000004
Matthew Feight Assistant Props n/a 120904 24000003
Michael Prawitz Special Effects Coordinator n/a 241 23000002
Dan Holt Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Maria Hernandez Chef (Deluxe Motion Picture Catering) 121045 22000003
Norberto Garcia Chef (Deluxe Motion Picture Catering) 121045 22000002
Grant Mitchell Chef (Deluxe Motion Picture Catering) 121045 22000001
Roberto Alvarez Chef (Deluxe Motion Picture Catering) 121045 22000004
Kerry Kraker Chef (Deluxe Motion Picture Catering) 121045 22000005
Leigh Maney Craft Service n/a 120903 22000008
Hannah Staiger Craft Service n/a 120903 22000007
Jim Giesler Craft Service n/a 120903 22000006
Scott Workman Stunt Player n/a 121025 19000009
Trina Siopy Stunt Player n/a 121025 19000008
John Stearns Electrician n/a 450 15000010
Lauren Petzke Electrician n/a 450 15000009
Charles Lee Electrician n/a 450 15000008
Rob Lueker Electrician n/a 450 15000007
Aubrey Husar Key Grip n/a 263 15000011
Alejandro Snodgrass Best Boy Grip n/a 265 15000012
Charles Arnold Grip n/a 365 15000015
Michael Manzanares Key Rigging Grip n/a 120946 15000014
David Nagro Dolly Grip n/a 264 15000013
James A Garcia Electrician n/a 450 15000006
John Hyeoma Electrician n/a 450 15000005
Rodney Gurule Sound Utility Sound Tech 120816 14000003
Jeff Knudsen Boom Operator n/a 215 14000002
Bayard Carey Sound Mixer n/a 230 14000001
Matthew "Kabby" Kabakoff Sound Utility Sound Tech 120816 14000004
Ray Ortega Gaffer n/a 268 15000001
Jon Caradies Electrician n/a 450 15000004
Waylon Brady Rigging Gaffer n/a 120937 15000003
Louis Nelson Best Boy Electric n/a 259 15000002
Morgan Davis Grip n/a 365 15000016
Jeff Lamm Grip n/a 365 15000017
Troy Brown Stunt Player n/a 121025 19000002
Bob F Brown Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Ian Stratford Legal Services Production Legal Services(Gray Krauss Des Rochers LLP) 120857 18000001
Ami Francis Production Controller Financial Controller 120533 16000008
Tim W Carroll Stunt Player n/a 121025 19000003
Edward A. Duran Stunt Player n/a 121025 19000004
Mic Rodgers Stunt Player n/a 121025 19000007
Al Goto Stunt Player n/a 121025 19000006
Eddie Fernandez Stunt Player n/a 121025 19000005
Elizabeth A Bergman Post-Production Accountant Post Accountant 120979 16000007
Daniel R'Bibo Production Insurance Insurance(AON/Albert G. Ruben Insurance Services, Inc.) 120949 16000006
Paul Willis Grip n/a 365 15000020
Josh Steinbereg Grip n/a 365 15000019
Terry Sanchez Grip n/a 365 15000018
Kerry Newberry Production Accountant n/a 282 16000001
Jean Jacobson Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Jim Zane Payroll Accountant (Cast & Crew) 121020 16000005
Julia Zane Payroll Accountant (Cast & Crew) 121020 16000004
Kelly Stone Accounting Clerk n/a 121044 16000003
Steve Kahn Propman Propmaker Foreman 120887 24000006
Chris M Alvarez Propman Propmaker Foreman 120887 24000007
Greg Bronner Driver n/a 273 25000027
Curtis D Bronner Driver n/a 273 25000026
Doug Baird Driver n/a 273 25000025
Lewie Meador Driver Camera Driver 273 25000024
George Brown Driver n/a 273 25000028
Al Cantu Driver n/a 273 25000029
James Everett Driver n/a 273 25000032
R Blaine Currier Driver n/a 273 25000031
Steve Carillo Driver n/a 273 25000030
Chris Hicks Driver Wardrobe Driver 273 25000023
David L Long Driver Production Van 273 25000022
Charley Bob Burnham Transportation Captain n/a 272 25000016
Dennis Milliken Transportation Coordinator n/a 271 25000015
Marissa Salgado Medic n/a 120966 25000014
Lee Stepp Transportation Captain n/a 272 25000017
Peter Dzek Transportation Co-Captain n/a 120973 25000018
Anthony Lebow Driver Honeywagon 273 25000021
Anthony T Wamego Driver Van Driver 273 25000020
Mary B Borg Driver Van Driver 273 25000019
Josh Foley Driver n/a 273 25000033
Joseph Gonzales Driver n/a 273 25000034
Julie Magoon Travel Coordinator Travel Services(Aquilla Travel) 121042 25000048
Tom Adair Production EPK 120824 25000047
Issia Verduzco Stand-In n/a 121015 25000046
Patrick Juarez Stand-In n/a 121015 25000045
Lois Yaroshefsky Studio Teacher (California) 121023 26000001
Dia Hahn Studio Teacher (New Mexico) 121023 26000002
Deborah Simmrin Unit Publicist Publicist 231 29000001
Emily Zambello Studio Teacher (New Mexico) 121023 26000004
Phil Arnold Studio Teacher (New Mexico) 121023 26000003
Martin Benitez Stand-In n/a 121015 25000044
David Benevidez Stand-In n/a 121015 25000043
Jimmy A Lopez Driver n/a 273 25000037
Jimmy Goodman Driver n/a 273 25000036
Billy "Butch" Frank Driver n/a 273 25000035
Jonathan Page Driver n/a 273 25000038
Chris I Quintana Driver n/a 273 25000039
Todd Sopher Driver n/a 273 25000042
Richard Slaughter Driver n/a 273 25000041
Jesse Romero Driver n/a 273 25000040
Jason Miller Medic n/a 120966 25000013
Jacqueline Montoya Medic n/a 120966 25000012
Cliff Crouch Propman Propmaker 120887 24000021
Jeffrey A Chavers Propman Propmaker 120887 24000020
Don Carlson Propman Propmaker 120887 24000019
Gregorio Aragon Propman Propmaker 120887 24000018
Meliton Duran Propman Propmaker 120887 24000022
Robert M Fritz Propman Propmaker 120887 24000023
Jonathan Lehn Propman Propmaker 120887 24000026
Doug Gray Propman Propmaker 120887 24000025
Lovie Gauna Propman Propmaker 120887 24000024
Timothy B Abreu Propman Propmaker 120887 24000017
Travis Stroope Propman Propmaker Gang Boss 120887 24000016
Kirk Newren Propman Propmaker Foreman 120887 24000010
Victor Chavez Propman Propmaker Foreman 120887 24000009
Steve Chapman Propman Propmaker Foreman 120887 24000008
Barton Slade Propman Propmaker Foreman 120887 24000011
Carl Zeller Propman Propmaker Foreman 120887 24000012
Ed Sauer Propman Propmaker Gang Boss 120887 24000015
John Vance O'Loughlin Propman Propmaker Gang Boss 120887 24000014
Christopher Dowling Propman Propmaker Gang Boss 120887 24000013
Alan MacRae Propman Propmaker 120887 24000027
Raul L Martinez Propman Propmaker 120887 24000028
Michael Feldman Set Production Assistant n/a 371 25000006
Dock Harris II Set Production Assistant n/a 371 25000005
Andrea Redder Set Production Assistant n/a 371 25000004
Zack Ross Set Production Assistant n/a 371 25000007
Carlos Villareal Assistant (to Carl Franklin) 120820 25000008
David L Bethel Medic n/a 120966 25000011
R Elliott Guinn Medic n/a 120966 25000010
Emily Eckert Assistant (to Mr. Johnson) 120820 25000009
Vincent Sorrentino Office Production Assistant n/a 120909 25000003
Phillip Hughes Office Production Assistant n/a 120909 25000002
Zacheriah T Rheam Propman Propmaker 120887 24000031
Macario Rivera Propman Propmaker 120887 24000030
David O'Grady Propman Propmaker 120887 24000029
Randy Severs Propman Propmaker 120887 24000032
Jimmy Stephens Propman Propmaker 120887 24000033
Brian Austin Wenrich Travel Coordinator n/a 121042 25000001
Steve Vigil Propman Propmaker 120887 24000035
Alex "Otter" Vernon Propman Propmaker 120887 24000034
Haley Loewenthal Costume Department Costume Assistant 121016 13000021
Wynema Chavez Wardrobe Ager/Dyer 120823 13000020
Carl Franklin Director n/a 2 2000001
David Benavidez Actor David 1 1000055
Pete Lucero Jr. Actor Farmer in Need 1 1000054
Anthony Escobar Actor Needles 1 1000053
Mark Johnson Producer n/a 3 3000001
Sarah DiLeo Producer n/a 3 3000002
Kevin Reidy Executive Producer n/a 174 3000005
Christy Walton Executive Producer n/a 174 3000004
Jesse B'Franklin Producer n/a 3 3000003
Manuel Baca Actor Vaquero #2 1 1000052
Fredrick Lopez Actor Vaquero #1 1 1000051
Lisa Hill Actor Rosie 1 1000045
Rick Ortega Actor Cruz Sedillo 1 1000044
Ashley Moya-Martinez Actor Ashley 1 1000043
Kathy Griego Actor Elena 1 1000046
David Manzanares Actor Blas Montano 1 1000047
Dustin Rogers Actor Lifeguard 1 1000050
JoDee Sedillos Actor Marisol 1 1000049
Rafael Herrera Actor Bartender 1 1000048
Tom Williams Co-Producer n/a 170 3000006
Carl Franklin Screenplay n/a 120778 4000001
Dominic Garcia Location Assistant n/a 120947 5000013
Pablo Kelly Location Assistant Assistant Location 120947 5000012
John L Lucas Location Assistant Assistant Location 120947 5000011
David Manzanares Location Manager n/a 193 5000010
John P Meade Location Scout n/a 311 5000014
Andie Manzanares Location Scout n/a 311 5000015
George Stephenson Camera Operator n/a 239 6000002
Paula Huidobro Director of Photography n/a 120780 6000001
Paula Amanda Stage Manager Stage(Garson Studios) 120797 5000016
Pam Fuller Vasquez Script Supervisor n/a 191 5000009
Janie Elliott Assistant Production Coordinator n/a 192 5000008
Kevin Reidy Unit Production Manager n/a 182 5000002
Julie Hartley Unit Production Manager n/a 182 5000001
Rudolfo Anaya Source Material (from novel: "Bless Me, Ultima") 120786 4000002
Jeff Okabayashi Assistant Director n/a 163 5000003
Keith Potter Assistant Director n/a 163 5000004
Chance Romero Production Coordinator n/a 162 5000007
Dan Genetti Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Cyndi Martin Assistant Director n/a 163 5000005
Gabriela Roybal Actor Mateo's Wife 1 1000042
Denise Gurule Actor Juan's Wife 1 1000041
Joseph A Garcia Actor Uncle Mateo 1 1000015
Luis Bordonada Actor Uncle Juan 1 1000014
Reko Moreno Actor Uncle Lucas 1 1000013
Manuel Garcia Rulfo Actor Uncle Pedro 1 1000012
Raul Castillo Actor Andrew 1 1000016
Miguel Gomez Actor Eugene 1 1000017
Christian Traeumer Actor Bones 1 1000020
Julian Ortega Actor Vitamin Kid 1 1000019
Bernardo Saracino Actor Lupito 1 1000018
David Rees Snell Actor Father Byrne 1 1000011
Roseanne Vau Actor Miss Violet 1 1000010
Castulo Guerra Actor Tenoria 1 1000004
Dolores Heredia Actor Maria 1 1000003
Miriam Colon Actor Ultima 1 1000002
Benito Martinez Actor Gabriel 1 1000005
Kevin Ruiz Actor Horse 1 1000006
Lora Martinez-Cunningham Actor Miss Maestas 1 1000009
Joaquín Cosío Actor Narcisco 1 1000008
Diego Miro Rivera Actor Florence 1 1000007
Gabriel Solis Actor Abel 1 1000021
Aaron Ruiz Actor Cico 1 1000022
Rosalia DeAragon Actor Trementina Daughter #3 1 1000035
Tyra Danielle Actor Trementina Daughter #2 1 1000034
Trish Vecchio Actor Trementina Daughter #1 1 1000033
Heather Williams Actor Playground Teacher 1 1000036
Joseph Blythe Actor Reynaldo 1 1000037
Maria Lena Armstrong-Strober Actor Pedro's Wife 1 1000040
Lourdez Gonzales Actor Luna Elder 1 1000039
Monique Candelaria Actor Monique 1 1000038
Reuben Rodrigues Actor Luna Priest 1 1000032
Hemky Madera Actor Chavez 1 1000031
Darrian Chavez Actor Deborah 1 1000025
Sebastian Rose Actor Red 1 1000024
Juan Martinez Actor Ernie 1 1000023
Julia Flores Actor Theresa 1 1000026
James Victor Actor Antonio's Grandfather 1 1000027
Ciauna Cota Actor Agnes 1 1000030
Alexandra Salinas Actor Rita 1 1000029
Alejandro Cabrera Actor Leon 1 1000028
Jacek Laskus Camera Operator n/a 239 6000003
Mark J Meyers Steadicam Operator n/a 232 6000004
Carla Hool Casting Director n/a 157 10000001
Pete Lucero Jr. Greensman On-Set Greens 201 9000035
Christopher C Windisch Greensman n/a 201 9000034
Jerome Brett Fairchild Greensman n/a 201 9000033
Semone Leifer Casting Associate n/a 160 10000002
Jo Edna Boldin Casting Director (New Mexico) 157 10000003
Robert Baxter Extras Casting n/a 120851 10000006
Marie Kohl Casting Associate (New Mexico) 160 10000005
Hannah Macpherson Casting Associate (New Mexico) 160 10000004
Ralph Diaz Greensman n/a 201 9000032
Matthew Branch Greensman n/a 201 9000031
William Horn Painter Set Painter 200 9000025
Jeff Bolen Painter Set Painter 200 9000024
Drew Toops Painter n/a 200 9000023
Travis Lathrop Painter Set Painter 200 9000026
Amahl H Lovato Painter Set Painter 200 9000027
Thomas J Barton Greensman Greens 201 9000030
Michael Spader Painter Standby Painter 200 9000029
Andrew Terry Painter Set Painter 200 9000028
Julie Barbarito Extras Casting Assistant n/a 120970 10000007
Christian Zak Sales Sales Executive(Technicolor) 121175 11000001
Kathryn Czark Set Costumer n/a 121008 13000014
Maria Bentfield Set Costumer n/a 121008 13000013
Laurie Hudson Costume Supervisor n/a 120895 13000012
Lahly Poore Assistant Costume Designer n/a 252 13000011
Brandy Marrs Costumer n/a 120880 13000015
Mara Herdmann Costumer n/a 120880 13000016
Brenda Cook Wardrobe Ager/Dyer 120823 13000019
Paula Trujillo Tailor Cutter/Fitter 120990 13000018
Debra Chapman Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000017
Yvette Meely Hair n/a 120794 13000010
Aleen Martinez Hair n/a 120794 13000009
Gretchen Bright Makeup Make-up Department Head & Special Effects 353 13000003
Tarra Day Makeup Designer n/a 447 13000002
Donna Zakowska Costume Designer n/a 169 13000001
Vanessa Jaramillo Makeup Artist n/a 120801 13000004
Jennifer McDaniel Makeup n/a 353 13000005
Carmen Jones Hair n/a 120794 13000008
Berlinda Cantu-Lewis Hair n/a 120794 13000007
Mary Hedges Lampert Hair Hair Department Head 120794 13000006
Sebastian Rutkowsky Ruiz Painter n/a 200 9000022
Rick Mobbs Painter n/a 200 9000021
Norb Wood Dailies Dailies Operations(Technicolor) 120999 6000018
Dave Rozenzweig Film Lab Vault Manager(Technicolor) 120850 6000017
Chris Addis Film Lab Digitizing Supervisor(Technicolor) 120850 6000016
Steve Lucas Film Lab Graveyard Operations Manager(Technicolor) 120850 6000015
Michael Munson Film Lab Lab Contact(Technicolor) 120850 6000019
Toby Yates Editor n/a 172 7000001
Tom Pilla Editorial Production Assistant n/a 121035 7000004
Paul Rubin Editorial Production Assistant n/a 121035 7000003
Marcus Franklin Assistant Editor n/a 203 7000002
Roy Vasich Dailies Dailies Colorist(Technicolor) 120999 6000014
Denise Woodgerd Dailies Dailies Producer(Technicolor) 120999 6000013
Charlie Newberry Assistant Camera n/a 233 6000007
Tammy Fouts Assistant Camera n/a 233 6000006
Steward "Chip" Byrd Assistant Camera n/a 233 6000005
Rob Salviotti Assistant Camera n/a 233 6000008
Erick Castillo Loader n/a 120956 6000009
Ursula Coyote Still Photographer n/a 120485 6000012
Dale G. Waseta Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000011
Patrick Tool Camera Assistant Camera Production Assistant 120867 6000010
David Bomba Production Designer n/a 164 9000001
John R Jenson Art Director n/a 183 9000002
Randy Ortega Painter Scenic Painter 200 9000015
Colin Zaug Set Dresser On-Set Dresser 197 9000014
David Thompson Set Dresser n/a 197 9000013
Randy Paul Ortega Painter Paint Foreman 200 9000016
Patrick Boyles Painter n/a 200 9000017
George A Kruft Painter n/a 200 9000020
William Kessler Painter n/a 200 9000019
Janice B Jacobson Painter n/a 200 9000018
David McQuade Set Dresser n/a 197 9000012
Anthony Pilla Set Dresser n/a 197 9000011
Roberta Marquez Art Department Contractor n/a 121150 9000005
Ray Prado Storyboard Artist n/a 199 9000004
Ricardo Guillermo Set Designer n/a 202 9000003
Alicia Castro-Chicol Art Department Assistant n/a 120503 9000006
Carla Curry Set Decorator n/a 165 9000007
Graham Griswold Set Dresser n/a 197 9000010
Lance Cheatham Set Dresser n/a 197 9000009
David Benavides Leadman n/a 433 9000008
Luke Ganalon Actor Antonio 1 1000001
Synopsis
During World War II, a mysterious medicine woman, Ultima, moves in with young Antonio Marez' family. As she teaches Antonio about the spiritual world, Antonio begins to question the strict Catholic doctrine he has learned from his parents. A series of mysterious events forces Antonio to face difficult questions about good and evil, destiny, and how to reconcile Ultima's abilities with the Catholic Church's teachings.
N/A
N/A