The Odd Life of Timothy Green (2012)

Odd Life of Timothy Green
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 2hr
Genres Drama, Comedy, Fantasy
Keywords adoption, child, fable, family, fatherhood, friendship, magic, motherhood, parent, son
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jennifer Garner Actor Cindy Green 1 1000001
Joel Edgerton Actor Jim Green 1 1000002
Dianne Wiest Actor Ms. Bernice Crudstaff 1 1000003
C.J. Adams Actor Timothy Green 1 1000004
Shohreh Aghdashloo Actor Evette Onat 1 1000005
Rosemarie DeWitt Actor Brenda Best 1 1000006
David Morse Actor James Green Sr. 1 1000007
Ron Livingston Actor Franklin Crudstaff 1 1000008
M. Walsh Actor Uncle Bub 1 1000009
Odeya Rush Actor Joni Jerome 1 1000010
Lin-Manuel Miranda Actor Reggie 1 1000011
Lois Smith Actor Aunt Mel 1 1000012
James Rebhorn Actor Joseph Crudstaff 1 1000013
Common Actor Coach Cal 1 1000014
Michael Arden Actor Doug Wert 1 1000015
Rhoda Griffis Actor Doctor Lesley Hunt 1 1000016
Karan Kendrick Actor Mother At Doctor's Office 1 1000017
Shimei Bailey Actor Little Boy In Elevator 1 1000018
Judy Langford Actor Ms. Crudstaff's Assistant 1 1000019
Michael Beasley Actor Cop 1 1000020
Cullen Moss Actor Cop 1 1000021
Gene Jones Actor Neighbor 1 1000022
Jason Davis Actor Bart Best 1 1000023
Patrick Brouder Actor Dash Best 1 1000024
Kendall Sanders Actor Rod Best 1 1000025
Lucy Gebhardt Actor Bethany Best 1 1000026
Sharon Morris Actor Principal Morrison 1 1000027
Dorothy Macdonald Actor Trixie Crudstaff 1 1000028
Chan Creswell Actor Billy Crudstaff 1 1000029
William Harrison Actor Bobby Crudstaff 1 1000030
Dwayne Boyd Actor Ref 1 1000031
Mattie Liptak Actor #8 1 1000032
Jay Freer Actor Coach Bob Francesconi 1 1000033
Tim Ware Actor Mayor Handelman 1 1000034
Steve Coulter Actor Charlie Frohn 1 1000035
Susan Bruce Actor Molly Frohn 1 1000036
Josey Tuttleman Actor Lily 1 1000037
Tara Lee Actor Nurse 1 1000038
Joe Crosson Actor Factory Worker 1 1000039
Tim Guinee Voice Marty Rader 475 1000040
Shaun O'Banion Voice Alan Rust 475 1000041
Peter Hedges Director n/a 2 2000001
Jim Whitaker Producer n/a 3 3000001
Scott Sanders Producer n/a 3 3000002
Ahmet Zappa Producer n/a 3 3000003
John Cameron Executive Producer n/a 174 3000004
Mara Jacobs Executive Producer n/a 174 3000005
Peter Hedges Screenplay n/a 120778 4000001
Ahmet Zappa Story By n/a 120779 4000002
John Cameron Unit Production Manager n/a 182 5000001
Danika Kohler Production Coordinator n/a 162 5000002
Noelle Green Production Supervisor n/a 307 5000003
Donald Murphy Assistant Director n/a 163 5000004
Pete Dress Assistant Director n/a 163 5000005
Alexa Alden Script Supervisor n/a 191 5000006
Paula Stier Assistant Production Coordinator n/a 192 5000007
Vincent Farrell Facilities Supervisor Facilities Manager 120948 5000008
Michael Riley Location Manager n/a 193 5000009
J Smith Assistant Location Manager n/a 194 5000010
Seth Zimmerman Assistant Location Manager n/a 194 5000011
Sarah Christmas Location Scout n/a 311 5000012
Melanie Manning Location Scout n/a 311 5000013
Sonya Hooks Location Coordinator n/a 120877 5000014
Samuel Johnson Location Assistant n/a 120947 5000015
Lane Steffler Location Assistant Location PA 120947 5000016
Chris Sararek Location Assistant Location PA 120947 5000017
Paul LaMori Post-Production Supervisor n/a 120796 5000018
Alexis Wiscomb Post-Production Supervisor (NY) 120796 5000019
Jackie Olson Post-Production Coordinator n/a 120842 5000020
Mollie Stallman Assistant Director n/a 163 5000021
Selena Pivac Production Coordinator n/a 162 5000022
Valerie Johnson Assistant Director n/a 163 5000023
Craig Van Gundy Location Manager n/a 193 5000024
Peter Gluck Assistant Location Manager n/a 194 5000025
Jeff Valeri Production Supervisor n/a 307 5000026
Vincent Palmo Assistant Director n/a 163 5000027
Rosemary Cremona Assistant Director n/a 163 5000028
Mari Wilson Script Supervisor n/a 191 5000029
John Toll Director of Photography n/a 120780 6000001
Michael Hatzer Colorist Digital Colorist 120920 6000002
Brooks Robinson Steadicam Operator Operator/Steadicam Operator 232 6000003
Michael Satrazemis Camera Operator n/a 239 6000004
Clyde Bryan Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000005
Suzanne Trucks Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000006
Courtney Drewes Assistant Camera n/a 233 6000007
Dwight Campbell Assistant Camera n/a 233 6000008
Matthew Horn Loader Film Loader 120956 6000009
Charles Laughon Video Video Technician 120800 6000010
John Countryman Video Video Service 120800 6000011
John Torrijos Video Video Service 120800 6000012
Phil Bray Still Photographer n/a 120485 6000013
Michael Hatzer Colorist Digital Colorist(Technicolor) 120920 6000014
Bob Peishel Film Lab Digital Intermediate Producer(Technicolor) 120850 6000015
Bob Schneider Film Lab Digital Intermediate Editor(Technicolor) 120850 6000016
Chris Jensen Colorist (Technicolor) 120920 6000017
Jada Budrick Film Lab Digital Intermediate Color Assist(Technicolor) 120850 6000018
Frank Figueroa Film Lab Digital Intermediate Color Assist(Technicolor) 120850 6000019
Dan Williams Film Lab Digital Intermediate Color Assist(Technicolor) 120850 6000020
Denise Woodgerd Dailies Theatrical Dailies Producer(Technicolor) 120999 6000021
Mark Sachen Colorist Theatrical Dailies Colorist(Technicolor) 120920 6000022
Michael Klein Colorist Screening Colorist(Technicolor) 120920 6000023
Darin Wooldrige Colorist Home Video Mastering Colorist(Technicolor) 120920 6000024
Jim Passon Color Timer (Technicolor) 120921 6000025
Mike Thomas Director of Photography Camera Operator/Underwater Director Of Photography 120780 6000026
Maryan Zurek Assistant Camera Underwater Assistant Camera 233 6000027
Tommy Klines Assistant Camera n/a 233 6000028
Halle Fischer Assistant Camera n/a 233 6000029
Bradford Ralston Video Assistant Video Assist 121119 6000030
Robbie Greenberg Director of Photography n/a 120780 6000031
Michael Chavez Camera Operator n/a 239 6000032
Tommy Klines Assistant Camera n/a 233 6000033
Tristan Chavez Assistant Camera n/a 233 6000034
Kristen Correll Loader n/a 120956 6000035
Mark McManus Video Assistant Video Assist 121119 6000036
Andrew Mondshein Editor n/a 172 7000001
Jordan Lindblad Associate Editor Associate/VFX Editor 479 7000002
Michael Wechsler Assistant Editor n/a 203 7000003
Jesse Ellis Assistant Editor n/a 203 7000004
Don Thompson Editor Post Production Editor 172 7000005
Geoff Zanelli Music n/a 120781 8000001
Dana Sano Music Supervisor n/a 120872 8000002
Jay Richardson Music Editor n/a 214 8000003
Sally Boldt Music Editor Temp Music Editor 214 8000004
Annette Kudrak Music Editor Temp Music Editor 214 8000005
Dennis Sands Score Recording Score Recorder & Mixer 120840 8000006
Bruce Fowler Music Orchestrator 120781 8000007
Walter Fowler Music Orchestrator 120781 8000008
Rick Giovinazzo Music Orchestrator 120781 8000009
Elizabeth Finch Music Orchestrator 120781 8000010
Kevin Kaska Music Orchestrator 120781 8000011
Carl Rydlund Music Orchestrator 120781 8000012
Booker White Music Music Preparation(Walt Disney Music Library) 120781 8000013
Nick Glennie-Smith Music Conductor Orchestra Conductor 120818 8000014
Phil Boucher Music Music Arranger & Programmer 120781 8000015
Adam Olmsted Music Engineer Digital Workstation Operator 120837 8000016
Tom Hardisty Music Engineer Engineer 120837 8000017
Christian Wenger Music Engineer Engineer 120837 8000018
Lori Castro Music Engineer Engineer 120837 8000019
Sarah Rollins Vocals Featured Vocalist 121032 8000020
Chris Bleth Music Featured Musician 120781 8000021
George Doering Music Featured Musician 120781 8000022
Steve Erdody Music Featured Musician 120781 8000023
Randy Kerber Music Featured Musician 120781 8000024
Tim Lefebvre Music Featured Musician 120781 8000025
Atli Orvarrson Music Featured Musician 120781 8000026
Thom Rotella Music Featured Musician 120781 8000027
Mike Shapiro Music Featured Musician 120781 8000028
Geoff Zanelli Music Featured Musician 120781 8000029
Belinda Broughton Music Conductor Concert Master 120818 8000030
Elizabeth Umstead Music Coordinator n/a 206 8000031
Mildred Hill Song ("Happy Birthday To You") 120859 8000032
Patty Hill Song ("Happy Birthday To You") 120859 8000033
Van Morrison Song ("Crazy Love") 120859 8000034
Van Morrison Song Performer ("Crazy Love") 120788 8000035
Sylvester Allen Song ("Low Rider") 120859 8000036
Harold Brown Song ("Low Rider") 120859 8000037
Morris Dickerson Song ("Low Rider") 120859 8000038
Jerry Goldstein Song ("Low Rider") 120859 8000039
Leroy Jordan Song ("Low Rider") 120859 8000040
Charles Miller Song ("Low Rider") 120859 8000041
Lee Oskar Song ("Low Rider") 120859 8000042
Howard Scott Song ("Low Rider") 120859 8000043
War Song Performer ("Low Rider") 120788 8000044
J.R. Rotem Song ("Love Like Woe") 120859 8000045
Jordan Witzigreuter Song ("Love Like Woe") 120859 8000046
The Set Song Performer ("Love Like Woe") 120788 8000047
Jason Muniz Song ("All Of Me") 120859 8000048
Damato Song Performer ("All Of Me") 120788 8000049
Glen Hansard Song ("This Gift") 120859 8000050
Glen Hansard Song Performer ("This Gift") 120788 8000051
Marketa Irglova Song ("This Gift") 120859 8000052
Wynn Thomas Production Designer n/a 164 9000001
James Hegedus Art Director n/a 183 9000002
Brana Rosenfeld Set Decorator n/a 165 9000003
Danny Brown Set Designer n/a 202 9000004
Richard Brunton Leadman n/a 433 9000005
Rob Chalk Set Dresser On-Set Dresser 197 9000006
Kelly Schultz Gang Boss Set Dressing Gang Boss 121117 9000007
Daniel Foster Gang Boss Set Dressing Gang Boss(Atlanta) 121117 9000008
Nicole LeBlanc Art Department Coordinator n/a 195 9000009
Chris Hunter Illustrator Storyboard Artist/Illustrator 600 9000010
Mark Keever Set Dresser n/a 197 9000011
Andy Rusk Set Dresser n/a 197 9000012
John Cook Set Dresser n/a 197 9000013
Paul Miller Set Dresser n/a 197 9000014
Burt Welleford Set Dresser n/a 197 9000015
James Passanante Scenic Artist Scenic 745 9000016
Susanna Glattly Scenic Artist Scenic Foreman 745 9000017
Stephen Eno Painter Paint Foreman 200 9000018
Todd Hatfield Painter Standby Painter 200 9000019
Ruth Steele Scenic Artist n/a 745 9000020
Lee Ivey Scenic Artist n/a 745 9000021
Shannon Black Scenic Artist n/a 745 9000022
Daniel Gillooly Greensman Greens Coordinator 201 9000023
Kevin Mangan Greensman Greens Foreman 201 9000024
Swift Moseley Greensman Greens Foreman(Atlanta) 201 9000025
Tony Castagnola Greensman Greens Foreman 201 9000026
Bernard Telsey Casting Director n/a 157 10000001
Tiffany Little Canfield Casting Associate n/a 160 10000002
Karyn Casl Casting Assistant n/a 177 10000003
Jackie Burch Local Casting n/a 121094 10000004
Samy Burch Local Casting Local Casting Assistant 121094 10000005
Patrick Ingram Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000006
Janella Bersabal Extras Casting Assistant n/a 120970 10000007
Rich King Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000008
Sydney Sidner Consultant (to Peter Hedges) 120784 12000001
Allison Farmer Consultant Soccer Consultant 120784 12000002
Michael Buster Dialect Coach n/a 666 12000003
Susie DeSanto Costume Designer n/a 169 13000001
Andrea Knaub Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Susan Kistler Key Costumer n/a 351 13000003
Maria Bradley Costumer (to Jennifer Garner) 120880 13000004
Susan Hall Costumer n/a 120880 13000005
Cheri Reed Set Costumer Principle Set Costumer 121008 13000006
Sarah Downer Set Costumer Background Set Costumer 121008 13000007
Jessy Jamison Wardrobe Shopper 120823 13000008
Cylinda Nesmith Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000009
Deborah Denaver Makeup Makeup Dept. Head 353 13000010
Bonni Flowers Makeup Artist n/a 120801 13000011
Yolanda Sheridan Makeup Artist n/a 120801 13000012
Alan Dangerio Hair Hair Dept. Head 120794 13000013
Frank Barbosa Hair Stylist n/a 120799 13000014
Evelyn Roach Hair Stylist n/a 120799 13000015
Gregory Nicotero Special Makeup Effects (KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000016
Howard Berger Special Makeup Effects (KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000017
Garrett Immel Special Makeup Effects Special Effects Makeup(KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000018
Toby Sells Special Makeup Effects Special Effects Makeup(Atlanta/KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000019
Mark Ross Special Makeup Effects Special Effects Makeup(Atlanta/KNB EFX Group, Inc.) 120881 13000020
Andrea Knaub Costume Supervisor n/a 120895 13000021
Kenya Ware Set Costumer n/a 121008 13000022
Whit Norris Sound Mixer n/a 230 14000001
Nicholas Apostolina ADR ADR Voice 120912 14000002
Greg Baglia ADR ADR Voice 120912 14000003
Kimberly Bailey ADR ADR Voice 120912 14000004
Lorenzo Benet ADR ADR Voice 120912 14000005
Elizabeth Burr ADR ADR Voice 120912 14000006
June Christopher ADR ADR Voice 120912 14000007
David Cowgill ADR ADR Voice 120912 14000008
Cole Ewing ADR ADR Voice 120912 14000009
Jackie Gonneau ADR ADR Voice 120912 14000010
Nicholas Guest ADR ADR Voice 120912 14000011
Jason Harris ADR ADR Voice 120912 14000012
Steve Apostolina ADR ADR Voice 120912 14000013
Kirk Baily ADR ADR Voice 120912 14000014
Allius Barnes ADR ADR Voice 120912 14000015
Loanne Bishop ADR ADR Voice 120912 14000016
Griffin Cappelletti ADR ADR Voice 120912 14000017
Tony Colitti ADR ADR Voice 120912 14000018
Makenna Cowgill ADR ADR Voice 120912 14000019
Elan Garfias ADR ADR Voice 120912 14000020
Javier Grajeda ADR ADR Voice 120912 14000021
Kerry Gutierrez ADR ADR Voice 120912 14000022
Melora Harte ADR ADR Voice 120912 14000023
Scott Holst ADR ADR Voice 120912 14000024
Steve Kramer ADR ADR Voice 120912 14000025
Kathleen McNearney ADR ADR Voice 120912 14000026
Joshua Ramirez ADR ADR Voice 120912 14000027
Peter Rose ADR ADR Voice 120912 14000028
Lia Sargent ADR ADR Voice 120912 14000029
Bill Timoney ADR ADR Voice 120912 14000030
Amir Mitchell-Townes ADR ADR Voice 120912 14000031
Karl Wright ADR ADR Voice 120912 14000032
Dejon LaQuake ADR ADR Voice 120912 14000033
Scotch Loring ADR ADR Voice 120912 14000034
Jacqueline Pinol ADR ADR Voice 120912 14000035
Jennessa Rose ADR ADR Voice 120912 14000036
Philece Sampler ADR ADR Voice 120912 14000037
Dennis Singletary ADR ADR Voice 120912 14000038
Jim Titus ADR ADR Voice 120912 14000039
Diamond White ADR ADR Voice 120912 14000040
Lynnanne Zager ADR ADR Voice 120912 14000041
Doug Cameron Boom Operator n/a 215 14000042
Kevin Summers Sound Sound Utility 120816 14000043
Matt Andrews Audio Audio Playback 120810 14000044
Michael Kirchberger Supervising Sound Editor (Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 328 14000045
David Fluhr Rerecording Mixer (Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 120856 14000046
Roy Waldspurger Rerecording Mixer Rerecording Mixer/Sound Effects Editor(Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 120856 14000047
Steve Bissinger Foley Editor Sound Effects/Foley Editor(Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 221 14000048
Ronald Eng Foley Editor Sound Effects/Foley Editor(Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 221 14000049
Robert Shoup ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 120939 14000050
David Cohen ADR/Dialogue Editor (Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 120939 14000051
Marshall Winn ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 120939 14000052
Anna MacKenzie ADR Editor (Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 220 14000053
Matthew Hartman Assistant Sound Editor (Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 222 14000054
Brian Chumney Assistant Sound Editor (Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 222 14000055
Doc Kane ADR Mixer (Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 227 14000056
Thomas O'Connell ADR Mixer (Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 227 14000057
Jeanette Browning ADR ADR Recordist(Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 120912 14000058
Rick Canelli ADR ADR Recordist(Skywalker Sound, A Lucasfilm Ltd. Company) 120912 14000059
Goro Koyama Foley Artist (Footsteps-Post Production Sound Inc.) 223 14000060
Andy Malcolm Foley Artist (Footsteps-Post Production Sound Inc.) 223 14000061
Jack Heeren Foley Mixer (Footsteps-Post Production Sound Inc.) 224 14000062
Don White Foley Mixer (Footsteps-Post Production Sound Inc.) 224 14000063
Jenna Riva Foley Recordist Foley Recording Assistant(Footsteps-Post Production Sound Inc.) 225 14000064
Steve Muir Foley Recordist Foley Recording Assistant(Footsteps-Post Production Sound Inc.) 225 14000065
Zach Martin Rerecording Mixer n/a 120856 14000066
Brian Dinkins Rerecording Recordist 120995 14000067
Andy Winderbaum Sound Engineer n/a 120916 14000068
Marco Alicia Audio Digital Audio Transfer 120810 14000069
Michael Levine Audio Digital Audio Transfer 120810 14000070
Clinton Smith Rerecording Recordist 120995 14000071
James Austin Sound Engineer Engineering Service 120916 14000072
Doug Ford Sound Engineer Engineering Service 120916 14000073
Danny Caccavo Sound Digital Editorial Service 120816 14000074
Noah Katz Sound Digital Editorial Service 120816 14000075
Dmitri Makarov Sound Digital Editorial Service 120816 14000076
Eva Porter Sound Client Service 120816 14000077
Mike Lane Sound Client Service 120816 14000078
Glen Trew Sound Mixer n/a 230 14000079
Doug Cameron Boom Operator n/a 215 14000080
Bartek Swiatek Sound Mixer (Atlanta) 230 14000081
Glen Trew Sound Mixer (Tennessee) 230 14000082
Jarred Waldron Gaffer n/a 268 15000001
David Ghegan Best Boy Electric n/a 259 15000002
Greg Argarin Electrician n/a 450 15000003
Mike Pearce Electrician n/a 450 15000004
Chris Clark Electrician n/a 450 15000005
Chad Schroeder Electrician n/a 450 15000006
Glenn Moran Rigging Gaffer n/a 120937 15000007
Adam Harrison Best Boy Electric Best Boy Rigging Electric 259 15000008
Mike Laird Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Darrell Charles Rigging Electrician n/a 120958 15000010
Kevin Hightower Rigging Electrician n/a 120958 15000011
Dave Shakibanasab Rigging Electrician n/a 120958 15000012
Curtis Debose Rigging Electrician n/a 120958 15000013
Al Laverde Key Grip n/a 263 15000014
Joe Macaluso Best Boy Grip n/a 265 15000015
Mike Moad Dolly Grip n/a 264 15000016
Ryan Vanlossberg Dolly Grip n/a 264 15000017
Ken Woodbury Grip n/a 365 15000018
Rob Acox Grip n/a 365 15000019
Sean Piper Grip n/a 365 15000020
Francis Harlan Grip n/a 365 15000021
Mike Sannuti Grip n/a 365 15000022
Jonathan Browner Grip n/a 365 15000023
Kent Baker Key Rigging Grip n/a 120946 15000024
Darryl Wilson Best Boy Grip Best Boy Rigging Grip 265 15000025
Jeffrey Kluttz Rigging Grip n/a 120944 15000026
Richard Plummer Rigging Grip n/a 120944 15000027
Scott Satterfield Rigging Grip n/a 120944 15000028
Thom Shepard Rigging Grip n/a 120944 15000029
Melklejohn Pate Rigging Grip n/a 120944 15000030
Justin Plath Rigging Grip n/a 120944 15000031
Erik Bernstein Best Boy Electric n/a 259 15000032
Michael Kenner Key Grip n/a 263 15000033
Johnny Morris Best Boy Grip n/a 265 15000034
Andreas Crawford Dolly Grip n/a 264 15000035
Kevin Arnold Gaffer n/a 268 15000036
Nick Arnold Best Boy Electric n/a 259 15000037
Michael Johnson Production Accountant n/a 282 16000001
Joanna Spears Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Caroline Andrade Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Gracie Benitez Payroll Accountant n/a 121020 16000004
Nadia Randazzo Post-Production Accountant n/a 120979 16000005
Jamison Empey Post-Production Accountant Post-Production Sound Accountant 120979 16000006
Marlene Marks Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Lonnie Smith Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Alex Daniels Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Katie Rowe Stunts Stunt Safety 240 19000003
Tom Jones Construction Coordinator n/a 276 21000001
Joshua Ellsworth Construction Foreman General Foreman 277 21000002
Gerard Kern Construction Foreman Location Foreman 277 21000003
Rich Koll Construction Foreman Shop Foreman 277 21000004
Reva Grantham Craft Service n/a 120903 22000001
Brian Bulinski Craft Service n/a 120903 22000002
Lavonda Storey Craft Service n/a 120903 22000003
Paige Adair Graphic Designer n/a 120860 23000001
Robert Vazquez Special Effects Coordinator n/a 241 23000002
Ken Reid Special Effects Foreman n/a 250 23000003
Roger Baker Special Effects Technician n/a 242 23000004
Matt Mehring Special Effects Technician n/a 242 23000005
Eric Martin Special Effects Technician n/a 242 23000006
Gregory Oehler Visual Effects Supervisor (Method Studios) 249 23000007
Julia Gaudette Visual Effects Producer (Method Studios) 243 23000008
Michael Harbour Compositing Supervisor (Method Studios) 120928 23000009
Gustavo Pablik Visual Effects Coordinator VFX Coordinator(Method Studios) 120760 23000010
James Kuroda Compositor (Method Studios) 120626 23000011
Rasha Shalaby Montague Visual Effects VFX Art Director(Method Studios) 419 23000012
Eric Weinschenk Compositor (Method Studios) 120626 23000013
Kevin Bouchez Compositor (Method Studios) 120626 23000014
Amy Edwards Compositor (Method Studios) 120626 23000015
Ian Harris Compositor (Method Studios) 120626 23000016
Ivy Depies Compositor (Method Studios) 120626 23000017
Eva Snyder-Summers Compositor (Method Studios) 120626 23000018
Paul O'Shea Visual Effects Supervisor (The Mill) 249 23000019
Marie Jones Visual Effects Producer (The Mill) 243 23000020
Sara Bennett Compositing Supervisor (The Mill) 120928 23000021
Dominic Alderson Visual Effects Supervisor Lighting Supervisor(The Mill) 249 23000022
Jean-Claude Deguara Animation Supervisor (The Mill) 120918 23000023
Amy Cuthbertson Matchmove Artist Matchmove Supervisor(The Mill) 120657 23000024
Theajodharan Nagarajan Compositor (The Mill) 120626 23000025
Adriano Cirulli Compositor (The Mill) 120626 23000026
Grainne Freeman Compositor (The Mill) 120626 23000027
Wayde Smith Visual Effects Simulation Artist(The Mill) 419 23000028
Rob Byrne Animator (The Mill) 483 23000029
Vera Smith Property Buyer Buyer 121046 24000001
Sarah Carter Property Buyer Buyer 121046 24000002
Ritchie Kremer Property Master n/a 120805 24000003
Curt Corbitt Assistant Property Master n/a 120969 24000004
Erin Santini Assistant Props Prop Assistant 120904 24000005
Robbie Greenberg Second Unit Director n/a 412 25000001
Maurice Robb Production Assistant (Art Department) 275 25000002
Sara Yellin Production Assistant (Costume) 275 25000003
Aliyah Lopez Production Assistant (Camera) 275 25000004
Chloe Lipp Production Assistant (Set Decorator) 275 25000005
Nicole Baker Production Assistant n/a 275 25000006
Haley Billue Production Secretary n/a 367 25000007
Wes Dorough Production Secretary n/a 367 25000008
Scott Einbinder Travel Coordinator Travel Liaison 121042 25000009
Brion Ozim Office Production Assistant n/a 120909 25000010
Clay Mcentire Office Production Assistant n/a 120909 25000011
Craig Tollis Production Assistant Dailies Production Assistant 275 25000012
Thomas Digirolomo Assistant Editorial Room Assistant 120820 25000013
Rachel Schreibman Post-Production Assistant n/a 120882 25000014
Jessica Mason Post-Production Assistant n/a 120882 25000015
Sandra Angeline Post-Production Assistant n/a 120882 25000016
David Champion Set Production Assistant n/a 371 25000017
Taryn Nagle Set Production Assistant n/a 371 25000018
Freddy Turner Set Production Assistant n/a 371 25000019
Peter Bergren Set Production Assistant n/a 371 25000020
Daniella Beintema Assistant (to Peter Hedges/Atlanta) 120820 25000021
Crystle Roberson Assistant (to Peter Hedges/Atlanta) 120820 25000022
Shaun O'Banion Assistant (to Peter Hedges) 120820 25000023
Andy Kimble Assistant (to Ahmet Zappa) 120820 25000024
Jamie Quiroz Assistant (to Scott Sanders) 120820 25000025
Adam Borba Assistant (to Jim Whitaker) 120820 25000026
Erin Thornton Assistant (to Jim Whitaker/Atlanta) 120820 25000027
Clinton Trucks Assistant (to John Cameron) 120820 25000028
Bob Foster Transportation Coordinator n/a 271 25000029
Wayne Short Transportation Captain n/a 272 25000030
Kristine Golashesky Transportation Dispatcher 120992 25000031
Rob Verdery Transportation DOT Compliance 120992 25000032
Hank Van Apeldorn Transportation Captain Picture Car Captain 272 25000033
Carl Parsons Driver (for Peter Hedges) 273 25000034
Vickie Robison Driver (for Jennifer Garner) 273 25000035
Lindsay Abernathy Stand-In (for Cindy) 121015 25000036
Chris Presley Stand-In (for Jim) 121015 25000037
Codie Vestal Stand-In (for Timothy) 121015 25000038
Michael Dessin Stand-In (for Timothy) 121015 25000039
Taylor McGarrah Stand-In (for Joni) 121015 25000040
John Loan Medic Set Medic 120966 25000041
Brooke McBryde Medic Construction Medic 120966 25000042
Kristen Portanova Production Secretary n/a 367 25000043
Stephanie Flores Office Production Assistant Office PA 120909 25000044
Mo Stemen Assistant (to Peter Hedges) 120820 25000045
Eisen Yoon Assistant Environmental Steward 120820 25000046
Chris Carrington Medic Set Medic 120966 25000047
Mike Shannon Transportation Captain n/a 272 25000048
Derron Delaney Medic Set Medic 120966 25000049
Bryan Guevara Medic Set Medic 120966 25000050
Jeffrey Mclaughlin Transportation Captain n/a 272 25000051
Tom Tresemer Set Production Assistant Set PA 371 25000052
Ben Travers Set Production Assistant Set PA 371 25000053
Sam Veal Set Production Assistant Set PA 371 25000054
Leslie Morgan Set Production Assistant Set PA 371 25000055
Ashley Aikens Production Assistant (Costume/Atlanta) 275 25000056
Erin McLaughlin Other Environmental Steward 120795 26000001
Jenny Bengen Studio Teacher n/a 121023 26000002
Amanda Kapousouz Tutor French Teacher 121034 26000003
Keith McClelland Trainer Bassoon Teacher 121109 26000004
Dave Vandermeer Tutor Music Teacher(Atlanta) 121034 26000005
Honore Sato Studio Teacher n/a 121023 26000006
Claire Raskind Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Happily married couple Cindy and Jim Green can't wait to start a family but can only dream about what their child would be like. When young Timothy shows up on their doorstep one stormy night, Cindy and Jim-and their small town of Stanleyville-learn that sometimes the unexpected can bring some of life's greatest gifts.