General News

Sundance 2001 Lineup Unveiled

By:
Jul 06, 2001 | 9:39am EDT

Besides the elbow-rubbing and power mongering, let's not forget that the Sundance Film Festival is also about the films.

With that in mind, the annual indie film fest announced today its partial list of films for the 2001 powwow.

The lineup for three categories -- dramas, documentaries and the American Spectrum -- have thus far been announced, and other areas such as premiere, international films and short films will be announced Wednesday.

Films at the festival only compete in the dramatic and documentary categories. Top films coming out of Sundance in previous years include Ed Burns' "The Brothers McMullen" and last year's "Girlfight" from director Karyn Kusama.

The Sundance Film Festival takes place Jan. 18-28 in Park City, Utah.

In the meantime, here's the complete list of Sundance films in competition and in the American Spectrum.

Dramatic Competition

"30 Years to Life," directed by Vanessa Middleton "American Astronaut," directed by Cory McAbee "The Believer," directed by Henry Bean "The Business of Strangers," directed by Patrick Stettner "The Deep End," directed by Scott McGehee & David Siegel "Donnie Darko," directed by Richard Kelly "Green Dragon," directed by Timothy Linh Bui "Hedwig and the Angry Inch," directed by John Cameron Mitchell "In the Bedroom," directed by Todd Field "L.I.E.," directed by Michael Cuesta "Lift," directed by DeMane Davis & Khari Streeter "MacArthur Park," directed by Billy Wirth "Memento," directed by Christopher Nolan "Scotland, PA," directed by Billy Morrissette "The Sleepy Time Gal," directed by Christopher Munch "Some Body," directed by Henry Barrial

Documentary Competition

"Chain Camera," directed by Kirby Dick "Children Underground," directed by Edet Belzberg "Dogtown and the Z-Boys," directed by Stacy Peralta "The Endurance: Shackleton's Legendary Antarctic," directed by George Butler "Go Tigers!" directed by Kenneth A. Carlson "Home Movie," directed by Chris Smith "Lalee's Kin: The Legacy of Cotton," directed by Susan Froemke, Deborah Dickson with "Albert Maysles Marcus Garvey: Look for Me in the Whirlwind," directed by Stanley Nelson "The Natural History of the Chicken," directed by Mark Lewis "Ralph Bunche: An American Odyssey," directed by William Greaves "Scout's Honor," directed by Tom Shepard "Scratch," directed by Doug Pray "Southern Comfort," directed by Kate Davis "Startup.com," directed by Chris Hegedus & Jehane Noujaim "Trembling Before G-D," directed by Sandi Simcha Dubowski "An Unfinished Symphony," directed by Bestor Cram & Mike Majoro

American Spectrum

"Acts of Worship," directed by Rosemary Rodriguez "After Image," directed by Robert Manganelli "Dancing in September," directed by Reggie Rock Bythewood "Diary of a City Priest," directed by Eugene Martin "The Doe Boy," directed by Randy Redroad "Haiku Tunnel," directed by Jacob Kornbluth & Josh Kornbluth "Invisible Revolution," directed by Beverly Peterson "Jump Tomorrow," directed by Joel Hopkins "Manic," directed by Jordan Melamed "Margarita Happy Hour," directed by Ilya Chaiken "Miss Wonton," directed by Meng Ong "Raw Deal: A Question of Consent," directed by Billy Corben "Roof to Roof," directed by Ara Corbett "Women in Film," directed by Bruce Wagner "Tape," directed by Richard Linklater "Wet Hot American Summer," directed by David Wain.

More General News