503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 2129075246


Varnish cache server

Movie News

Awards 2012: Producers Guild Award Nominations Announced

By:
Jan 03, 2012 | 9:16am EST

goldenglobe_back.jpg

Midnight in ParisThe 2012 Producer's Guild of America Awards are approaching, celebrating both Theatrical Motion Pictures and Long-Form Television with a new batch of nominees that the PGA has just released. Many of the films are no surprise—crossovers with the upcoming Golden Globes nominees abound. For theatrical motion picture include The Artist, The Descendants and Midnight in Paris; nominees for animated theatrical motion picture include Rango and The Adventures of Tintin.

The television nominees also offer some unsurprising names, including Mildred Pierce, Downton Abbey, Parks and Recreation, Boardwalk Empire,Game of Thrones, Mad Men and The Colbert Report.

FILM

Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures

THE ARTIST

Producer: Thomas Langmann

BRIDESMAIDS

Producers: Judd Apatow, Barry Mendel, Clayton Townsend

THE DESCENDANTS

Producers: Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor

THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO

Producers: Ceán Chaffin, Scott Rudin

THE HELP

Producers: Michael Barnathan, Chris Columbus, Brunson Green

HUGO

Producers: Graham King, Martin Scorsese

THE IDES OF MARCH

Producers: George Clooney, Grant Heslov, Brian Oliver

MIDNIGHT IN PARIS

Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum

MONEYBALL

Producers: Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt

WAR HORSE

Producers: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

The Producers Guild of America Producer of the Year Award in Animated Theatrical Motion Pictures

THE ADVENTURES OF TINTIN

Producers: Peter Jackson, Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

CARS 2

Producer: Denise Ream

KUNG FU PANDA 2

Producer: Melissa Cobb

PUSS IN BOOTS

Producers: Joe M. Aguilar, Latifa Ouaou

RANGO

Producers: John B. Carls, Gore Verbinski 

The Producers Guild of America Producer of the Year Award in Documentary Theatrical Motion Pictures

BEATS, RHYMES & LIFE: THE TRAVELS OF A TRIBE CALLED QUEST

Producers: Michael Rapaport, Edward Parks (*additional producers eligibility pending arbitration completion)

BILL CUNNINGHAM NEW YORK

Producer: Philip Gefter

PROJECT NIM

Producer: Simon Chinn

SENNA

Producer: James Gay-Rees

THE UNION

Producers: Cameron Crowe, Michelle Panek

TELEVISION

The David L. Wolper Producer of the Year Award in Long-Form Television (Movies of the Week and Miniseries)

CINEMA VERITE (HBO)

Producers: Zanne Devine, Karyn McCarthy 

DOWNTON ABBEY (Masterpiece) (PBS)

Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame 

THE KENNEDYS (ReelzChannel)

Producers: Jon Cassar, Jonathan Koch, Stephen Kronish, Steve Michaels, Michael Prupas, Jamie Paul Rock, Joel Surnow 

MILDRED PIERCE (HBO)

Producers: Todd Haynes, Pamela Koffler, Ilene S. Landress, Christine Vachon 

TOO BIG TO FAIL (HBO)

Producers: Carol Fenelon, Jeffrey Levine, Paula Weinstein

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy: 

30 ROCK (NBC)

Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, John Riggi, Don Scardino 

THE BIG BANG THEORY (CBS)

Producers: Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima, Bill Prady 

GLEE (FOX)

Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein 

MODERN FAMILY (ABC)

Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Dan O’Shannon, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker

PARKS AND RECREATION (NBC)

Producers: Greg Daniels, Dan Goor, Howard Klein, Amy Poehler, Morgan Sackett, Michael Schur

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama

BOARDWALK EMPIRE (HBO)

Producers: Eugene Kelly, Howard Korder, Stephen Levinson, Martin Scorsese, Rudd Simmons, Tim Van Patten, Terence Winter 

DEXTER (Showtime)

Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Chip Johannessen, Robert Lloyd Lewis 

GAME OF THRONES (HBO)

Producers: David Benioff, Frank Doelger, Mark Huffam, Carolyn Strauss, D.B. Weiss 

THE GOOD WIFE (CBS)

Producers: Brooke Kennedy, Michelle King, Robert King, Ridley Scott, Tony Scott, David W. Zucker 

MAD MEN (AMC)

Producers: Jonathan Abrahams, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Dahvi Waller, Matthew Weiner

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television 

THE COLBERT REPORT (Comedy Central)

Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart (*additional producers eligibility pending arbitration completion) 

THE ELLEN DEGENERES SHOW (Syndicated)

Producers: Mary Connelly, Ellen DeGeneres, Melissa Geiger Schrift, Ed Glavin, Andy Lassner, Kevin A. Leman II, Jonathan Norman, Derek Westervelt 

REAL TIME WITH BILL MAHER (HBO)

Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

SATURDAY NIGHT LIVE (NBC)

Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney 

THE 64TH ANNUAL TONY AWARDS (CBS)

Producers: Ricky Kirshner, Glenn Weiss

The Award for Outstanding Producer of Competition Television

THE AMAZING RACE (CBS)

Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo 

AMERICAN IDOL (FOX)

Producers: Charles Boyd, Cecile Frot-Coutaz, Simon Fuller, Patrick Lynn, Nigel Lythgoe, Megan Michaels, Ken Warwick 

DANCING WITH THE STARS (ABC)

Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur, Rob Wade 

PROJECT RUNWAY (Lifetime)

Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands 

TOP CHEF (Bravo)

Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 FOR 30 (ESPN)

Producers: John Dahl, Connor Schell, Bill Simmons 

AMERICAN MASTERS (PBS)

Producers: Susan Lacy, Julie Sacks

ANTHONY BOURDAIN: NO RESERVATIONS (Travel Channel)

Producers: Christopher Collins, Julie Lei, Lydia Tenaglia, Tom Vitale 

DEADLIEST CATCH (Discovery Channel)

Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, John Gray, Sheila McCormack, Ethan Prochnik, Bill Pruitt, Matt Renner 

UNDERCOVER BOSS (CBS)

Producers: Chris Carlson, Susan Hoenig, Eli Holzman, Sandi Johnson, Stephen Lambert, Allison Schermerhorn

News Programs*

ANDERSON COOPER 360º (CNN) 

BBC WORLD NEWS AMERICA (BBC)

NBC NEWS WITH BRIAN WILLIAMS (NBC)

THE RACHEL MADDOW SHOW (MSNBC)

60 MINUTES (CBS)

Sports Programs*

MONDAY NIGHT FOOTBALL (ESPN) 

REAL SPORTS WITH BRYANT GUMBEL (HBO) 

SPORTS CENTER (ESPN) 

30 FOR 30 (ESPN)

2010 FIFA WORLD CUP (ABC / ESPN / ESPN2)

U.S. OPEN TENNIS CHAMPIONSHIP (CBS / ESPN2 / Tennis Channel)

Children’s Programs* 

DORA THE EXPLORER (Nickelodeon) 

iCARLY (Nickelodeon) 

PHINEAS AND FERB (Disney Channel) 

SESAME STREET (PBS) 

SPONGEBOB SQUAREPANTS (Nickelodeon)

Web Series*

ASK A NINJA (blip.tv)

THE GUILD (WatchTheGuild.com)

PARKS AND RECREATION PRESENTS: "APRIL AND ANDY'S ROAD TRIP" (NBC.com)

30 ROCK PRESENTS JACK DONAGHY, EXECUTIVE SUPERHERO (NBC.com)

WEB THERAPY  (LStudio.com)

*These programs were not vetted for producer eligibility this year but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 21st.

Source: Producer's Guild

More Movie News
503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 2129075246


Varnish cache server