Movie News

83rd Academy Awards Winners List

By:
Feb 27, 2011 | 3:03pm EST

Here we have it, the results of Hollywood's biggest night as they happen. We'll be covering all the biggest honors (and maybe even a few upsets) so check back to see how your favorites fared.

The King's SpeechBEST PICTURE

The King's Speech WINNER

Black Swan

The Fighter

The Social Network

Toy Story 3

Inception

True Grit

The Kids Are All Right

127 Hours

Winter's Bone

BEST ACTOR

Colin Firth, The King's Speech -WINNER

Javier Bardem, Biutiful

Jesse Eisenberg, The Social Network

James Franco, 127 Hours

Jeff Bridges, True Grit

Black SwanBEST ACTRESS

Natalie Portman, Black Swan - WINNER

Michelle Williams, Blue Valentine

Nicole Kidman, Rabbit Hole

Jennifer Lawrence, Winter's Bone

Annette Bening, The Kids Are All Right

BEST DIRECTION

Tom Hooper, The King's Speech - WINNER

David Fincher, The Social Network

The Coen Brothers, True Grit

Darren Aronofsky, Black Swan

David O. Russell, The Fighter

Christian Bale in 'The Fighter'BEST SUPPORTING ACTOR

Christian Bale, The Fighter WINNER

John Hawkes, Winter's Bone

Jeremy Renner, The Town

Mark Ruffalo, The Kids Are All Right

Geoffrey Rush, The King's Speech

BEST SUPPORTING ACTRESS

Melissa Leo, The Fighter -WINNER

Amy Adams, The Fighter

Helena Bonham Carter, The King's Speech

Hailee Steinfeld, True Grit

Jacki Weaver, Animal Kingdom

InceptionBEST ORIGINAL SCREENPLAY

The King's Speech, David Seidler -WINNER

Another Year, Mike Leigh

The Fighter, Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson

Inception, Christopher Nolan

The Kids Are All Right, Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg

BEST ADAPTED SCREENPLAY

The Social Network by Aaron Sorkin - WINNER

127 Hours by Danny Boyle & Simeon Beaufoy

Toy Story 3 by Michael Arndg; Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich

True Grit by Joel Coen & Ethan Coen

Winter's Bone by Debra Granik & Anne Rosellini

Toy Story 3BEST ANIMATED FEATURE

Toy Story 3 -WINNER

How To Train Your Dragon

The Illusionist

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

In A Better World - WINNER

Biutiful

Dog Tooth

Outside The Law

Incendies

RestrepoBEST DOCUMENTARY FEATURE

Inside Job - WINNER

Exit through the Gift Shop

Gasland

Restrepo

Waste Land

BEST DOCUMENTARY SHORT

Strangers No More - WINNER

Killing in the Name

Poster Girl

Sun Come Up

The Warriors of Qiugang

The CrushBEST LIVE ACTION SHORT

God of Love - WINNER

The Confession

The Crush

Na Wewe

Wish 143

BEST ANIMATED SHORT

The Lost Thing -WINNER

Day & Night

The Gruffalo

Let's Pollute

Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)

127 HoursBEST ORIGINAL SCORE

The Social Network, Trent Reznor and Atticus Ross WINNER

Inception, Hans Zimmer

How to Train Your Dragon, John Powell

The King's Speech, Alexandre Desplat

127 Hours, A.R. Rahman

BEST ORIGINAL SONG

We Belong Together, from Toy Story 3 Music and Lyric by Randy Newman WINNER

Coming Home, from Country Strong Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey

I See the Light, from Tangled Music by Alan Menken Lyric by Glenn Slater

If I Rise, from 127 Hours Music by A.R. Rahman Lyric by Dido and Rollo Armstrong

True GritBEST SOUND EDITING

Inception, Richard King - WINNER

Toy Story 3, Tom Myers and Michael Silvers

Tron: Legacy, Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague

True Grit, Skip Lievsay and Craig Berky

Unstoppable, Mark P. Stoeckinger

BEST SOUND MIXING

Inception, Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick - WINNER

The King's Speech, Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley

Salt, Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin

The Social Network, Ren Klyce, David Parker Michael Semanick and Mark Weingarten

True Grit, Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland

BEST ART DIRECTION

Alice in Wonderland - WINNER

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1

Inception

The King's Speech

True Grit

the king's speechBEST CINEMATOGRAPHY

Inception, Wally Pfister - WINNER

Black Swan, Matthew Libatique

The King's Speech, Danny Cohen

The Social Network, Jeff Cronenweth

True Grit, Roger Deakins

BEST MAKEUP

The Wolfman, Rick Baker and Dave Elsey - WINNER

Barney's Version, Adrien Morot

The Way Back, Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng

The TempestBEST COSTUME DESIGN

Alice in Wonderland, Colleen Atwood - WINNER

I Am Love, Antonella Cannarozzi

The King's Speech, Jenny Beavan

The Tempest, Sandy Powell

True Grit, Mary Zophres

BEST FILM EDITING

Angus Wall and Kirk Baxter, The Social Network WINNER

Andrew Weisblum, Black Swan

Pamela Martin, The Fighter

Tariq Anwarr, The King's Speech

Jon Harris, 127 Hours

Iron Man 2BEST ORIGINAL VISUAL EFFECTS

Inception, Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb WINNER

Alice in Wonderland Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi

Hereafter, Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell

Iron Man 2, Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick

More Movie News
 
comments powered by Disqus