‘The Shape of Water’ Leads Critics’ Choice Awards Nominations

wenn_foxsearchlightpictures_theshapeofwater_120617
Fox Searchlight Pictures

Guillermo Del Toro’s odd romance The Shape Of Water looks set to triumph at the Critics’ Choice Awards in January (18) after landing 14 nominations.

The film, starring Sally Hawkins as a mute woman who falls for a fish-like man, leads all nods handed out by officials at the Broadcast Film Critics Association on Wednesday (06Dec17).

WANT MORE?

Sign Up For Our Newsletter!

The nominations include Best Picture, Director and Original Screenplay for Del Toro, and acting mentions for Hawkins and her co-stars Richard Jenkins and Octavia Spencer.

Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady Bird, and The Post scored eight nominations apiece, while Three Billboards Outside Ebbing, Missouri and The Big Sick landed six nods, and Get Out five.

Mini-series Feud: Bette And Joan picked up the most TV category nods with six, while Fargo and Big Little Lies landed five apiece.

The honors will be handed out at the 23rd annual Critics Choice Awards on 11 January (18).

The full list of nominees is:

Best Picture

  • The Big Sick
  • Call Me by Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Florida Project
  • Get Out
  • Lady Bird
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actor

  • Timothee ChalametCall Me by Your Name
  • James FrancoThe Disaster Artist
  • Jake GyllenhaalStronger
  • Tom Hanks The Post
  • Daniel KaluuyaGet Out
  • Daniel Day-LewisPhantom Thread
  • Gary OldmanDarkest Hour

Best Actress

  • Jessica ChastainMolly’s Game
  • Sally HawkinsThe Shape of Water
  • Frances McDormandThree Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie I, Tonya
  • Saoirse RonanLady Bird
  • Meryl StreepThe Post

Best Supporting Actor

  • Willem DafoeThe Florida Project
  • Armie Hammer Call Me By Your Name
  • Richard JenkinsThe Shape of Water
  • Sam Rockwell Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Patrick StewartLogan
  • Michael StuhlbargCall Me by Your Name

Best Supporting Actress

  • Mary J. BligeMudbound
  • Hong ChauDownsizing
  • Tiffany HaddishGirls Trip
  • Holly Hunter The Big Sick
  • Allison JanneyI, Tonya
  • Laurie MetcalfLady Bird
  • Octavia SpencerThe Shape of Water

Best Young Actor/Actress

  • Mckenna GraceGifted
  • Dafne KeenLogan
  • Brooklynn Prince The Florida Project
  • Millicent Simmonds – Wonderstruck
  • Jacob TremblayWonder

Best Ensemble

  • Dunkirk
  • Lady Bird
  • Mudbound
  • The Post
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director

  • Guillermo del Toro The Shape of Water
  • Greta Gerwig Lady Bird
  • Martin McDonagh Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Christopher NolanDunkirk
  • Luca GuadagninoCall Me By Your Name
  • Jordan PeeleGet Out
  • Steven SpielbergThe Post

Best Original Screenplay

  • Guillermo del Toro and Vanessa TaylorThe Shape of Water
  • Greta GerwigLady Bird
  • Emily V. Gordon and Kumail NanjianiThe Big Sick
  • Liz Hannah and Josh SingerThe Post
  • Martin McDonaghThree Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Jordan Peele Get Out

Best Adapted Screenplay

  • James Ivory Call Me by Your Name
  • Scott Neustadter and Michael H. Weber The Disaster Artist
  • Dee Rees and Virgil WilliamsMudbound
  • Aaron SorkinMolly’s Game
  • Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

Best Cinematography

  • Roger DeakinsBlade Runner 2049
  • Hoyte van HoytemaDunkirk
  • Dan LaustsenThe Shape of Water
  • Rachel MorrisonMudbound
  • Sayombhu MukdeepromCall Me By Your Name

Best Production Design

  • Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff MelvinThe Shape of Water
  • Jim Clay, Rebecca Alleway Murder on the Orient Express
  • Nathan Crowley, Gary FettisDunkirk
  • Dennis Gassner, Alessandra QuerzolaBlade Runner 2049
  • Sarah Greenwood, Katie SpencerBeauty and the Beast
  • Mark Tildesley, Veronique MeleryPhantom Thread

Best Editing

  • Michael Kahn, Sarah BrosharThe Post
  • Paul Machliss, Jonathan AmosBaby Driver
  • Lee SmithDunkirk
  • Joe WalkerBlade Runner 2049
  • Sidney WolinskyThe Shape of Water

Best Costume Design

  • Renee AprilBlade Runner 2049
  • Mark BridgesPhantom Thread
  • Jacqueline DurranBeauty and the Beast
  • Lindy Hemming – Wonder Woman
  • Luis Sequeira The Shape of Water

Best Hair & Makeup

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Wonder

Best Visual Effects

  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Thor: Ragnarok
  • War for the Planet of the Apes
  • Wonder Woman

Best Animated Feature

  • The Breadwinner
  • Coco
  • Despicable Me 3
  • The LEGO Batman Movie
  • Loving Vincent

Best Action Movie

  • Baby Driver
  • Logan
  • Thor: Ragnarok
  • War for the Planet of the Apes
  • Wonder Woman

Best Comedy

  • The Big Sick
  • The Disaster Artist
  • Girls Trip
  • I, Tonya
  • Lady Bird

Best Actor in a Comedy

  • Steve CarellBattle of the Sexes
  • James FrancoThe Disaster Artist
  • Chris HemsworthThor: Ragnarok
  • Kumail NanjianiThe Big Sick
  • Adam SandlerThe Meyerowitz Stories (New and Selected)

Best Actress in a Comedy

  • Tiffany HaddishGirls Trip
  • Zoe Kazan The Big Sick
  • Margot RobbieI, Tonya
  • Saoirse RonanLady Bird
  • Emma StoneBattle of the Sexes

Best Sci-Fi/Horror Movie

  • Blade Runner 2049
  • Get Out
  • It
  • The Shape of Water

Best Foreign Language Film

  • BPM (Beats Per Minute)
  • A Fantastic Woman
  • First They Killed My Father
  • In the Fade
  • The Square
  • Thelma

Best Song

  • Evermore – Beauty and the Beast
  • Mystery of Love – Call Me By Your Name
  • Remember Me – Coco
  • Stand Up for Something – Marshall
  • This Is Me – The Greatest Showman

Best Score

  • Alexandre DesplatThe Shape of Water
  • Jonny GreenwoodPhantom Thread
  • Dario Marianelli Darkest Hour
  • Benjamin Wallfisch and Hans ZimmerBlade Runner 2049
  • John WilliamsThe Post
  • Hans ZimmerDunkirk

Best Drama Series

  • American Gods (Starz)
  • The Crown (Netflix)
  • Game of Thrones (HBO)
  • The Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Stranger Things (Netflix)
  • This Is Us (NBC)

Best Actor in a Drama Series

  • Sterling K. Brown This Is Us (NBC)
  • Paul GiamattiBillions (Showtime)
  • Freddie HighmoreBates Motel (A&E)
  • Ian McShaneAmerican Gods (Starz)
  • Bob OdenkirkBetter Call Saul (AMC)
  • Liev Schreiber Ray Donovan (Showtime)

Best Actress in a Drama Series

  • Caitriona BalfeOutlander (Starz)
  • Christine BaranskiThe Good Fight (CBS All Access)
  • Claire FoyThe Crown (Netflix)
  • Tatiana MaslanyOrphan Black (BBC America)
  • Elisabeth MossThe Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Robin WrightHouse of Cards (Netflix)

Best Supporting Actor in a Drama Series

  • Bobby CannavaleMr. Robot (USA)
  • Asia Kate DillonBillions (Showtime)
  • Peter DinklageGame of Thrones (HBO)
  • David Harbour Stranger Things (Netflix)
  • Delroy LindoThe Good Fight (CBS All Access)
  • Michael McKean Better Call Saul (AMC)

Best Supporting Actress in a Drama Series

  • Gillian AndersonAmerican Gods (Starz)
  • Emilia ClarkeGame of Thrones (HBO)
  • Ann DowdThe Handmaid’s Tale (Hulu)
  • Cush JumboThe Good Fight (CBS All Access)
  • Margo Martindale Sneaky Pete (Amazon)
  • Chrissy Metz This Is Us (NBC)

Best Comedy Series

  • The Big Bang Theory (CBS)
  • Black-ish (ABC)
  • GLOW (Netflix)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
  • Modern Family (ABC)
  • Patriot (Amazon)

Best Actor in a Comedy Series

  • Anthony AndersonBlack-ish (ABC)
  • Aziz AnsariMaster of None (Netflix)
  • Hank AzariaBrockmire (IFC)
  • Ted DansonThe Good Place (NBC)
  • Thomas MiddleditchSilicon Valley (HBO)
  • Randall ParkFresh Off the Boat (ABC)

Best Actress in a Comedy Series

  • Kristen BellThe Good Place (NBC)
  • Alison BrieGLOW (Netflix)
  • Rachel BrosnahanThe Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
  • Sutton FosterYounger (TV Land)
  • Ellie KemperUnbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
  • Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

  • Tituss BurgessUnbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
  • Walton GogginsVice Principals (HBO)
  • Sean HayesWill & Grace (NBC)
  • Marc MaronGLOW (Netflix)
  • Kumail Nanjiani Silicon Valley (HBO)
  • Ed O’Neill Modern Family (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

  • Mayim BialikThe Big Bang Theory (CBS)
  • Alex BorsteinThe Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
  • Betty GilpinGLOW (Netflix)
  • Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
  • Alessandra Mastronardi Master of None (Netflix)
  • Rita MorenoOne Day at a Time (Netflix)

Best Limited Series

  • American Vandal (Netflix)
  • Big Little Lies (HBO)
  • Fargo (FX)
  • Feud: Bette and Joan (FX)
  • Godless (Netflix)
  • The Long Road Home (National Geographic)

Best Movie Made for TV

  • Flint (Lifetime)
  • I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
  • The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
  • Sherlock: The Lying Detective (PBS)
  • The Wizard of Lies (HBO)

Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

  • Jeff DanielsGodless (Netflix)
  • Robert De NiroThe Wizard of Lies (HBO)
  • Ewan McGregorFargo (FX)
  • Jack O’ConnellGodless (Netflix)
  • Evan PetersAmerican Horror Story: Cult (FX)
  • Bill PullmanThe Sinner (USA)
  • Jimmy TatroAmerican Vandal (Netflix)

Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

  • Jessica Biel The Sinner (USA)
  • Alana Boden I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
  • Carrie CoonFargo (FX)
  • Nicole KidmanBig Little Lies (HBO)
  • Jessica LangeFeud: Bette and Joan (FX)
  • Reese WitherspoonBig Little Lies (HBO)

Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series

  • Johnny FlynnGenius (National Geographic)
  • Benito MartinezAmerican Crime (ABC)
  • Alfred Molina Feud: Bette and Joan (FX)
  • Alexander Skarsgard Big Little Lies (HBO)
  • David ThewlisFargo (FX)
  • Stanley TucciFeud: Bette and Joan (FX)

Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series

  • Judy DavisFeud: Bette and Joan (FX)
  • Laura Dern Big Little Lies (HBO)
  • Jackie HoffmanFeud: Bette and Joan (FX)
  • Regina KingAmerican Crime (ABC)
  • Michelle PfeifferThe Wizard of Lies (HBO)
  • Mary Elizabeth WinsteadFargo (FX)

Best Talk Show

  • Ellen (NBC)
  • Harry (Syndicated)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • The Late Late Show with James Corden (CBS)
  • The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
  • Watch What Happens Live with Andy Cohen (BRAVO)

Best Animated Series

  • Archer (FX)
  • Bob’s Burgers (FOX)
  • BoJack Horseman (Netflix)
  • Danger & Eggs (Amazon)
  • Rick and Morty (Adult Swim)
  • The Simpsons (FOX)

Best Unstructured Reality Series

  • Born This Way (A&E)
  • Ice Road Truckers (History)
  • Intervention (A&E)
  • Live PD (A&E)
  • Ride with Norman Reedus (AMC)
  • Teen Mom (MTV)

Best Structured Reality Series

  • The Carbonaro Effect (truTV)
  • Fixer Upper (HGTV)
  • The Profit (CNBC)
  • Shark Tank (ABC)
  • Undercover Boss (CBS)
  • Who Do You Think You Are? (TLC)

Best Reality Competition Series

  • America’s Got Talent (NBC)
  • Chopped (Food Network)
  • Dancing with the Stars (ABC)
  • Project Runway (Lifetime)
  • RuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
  • The Voice (NBC)

Best Reality Show Host

  • Ted AllenChopped (Food Network)
  • Tyra Banks America’s Got Talent (NBC)
  • Tom Bergeron Dancing with the Stars (ABC)
  • Cat DeeleySo You Think You Can Dance (FOX)
  • Joanna and Chip GainesFixer Upper (HGTV)
  • RuPaulRuPaul’s Drag Race (LOGOtv)
by WENN

SIMILAR ARTICLES